LECZENIE JASKRY WARSZAWA THINGS TO KNOW BEFORE YOU BUY

leczenie jaskry warszawa Things To Know Before You Buy

leczenie jaskry warszawa Things To Know Before You Buy

Blog Article

Leczenie operacyjne jaskry otwartego kąta to zwykle leczenie polegające na obniżeniu ciśnienia w oku. Wyróżniamy kilka rodzajów operacji obniżających ciśnienie. Ponieważ ciśnienie zależy od ilości specjalnego płynu w oku większość operacji polega na tym aby w kontrolowany sposób zmniejszyć jego ilość lub spowodować aby oko produkowało go mniej. Najbardziej popularna jest trabekulektomia polegająca na wytworzeniu specjalnej drogi odpływu wody ze środka oka. Zadaniem chirurga jest stworzenie odpowiedniego otworu tak aby odpływało z oka tyle wody ile potrzeba. Mniej popularnym, trudnym technicznie zabiegiem, jest zabieg nieprzenikającej skleprektomii gdzie zwiększa się odpływ z oka ale bez wytwarzania w nim dziurki.

Normalne ciśnienie w oku waha się od ten do 22 mm Hg. Warto jednak wspomnieć, że u każdej osoby jest ono inne i może zmieniać się także w ciągu dnia.

W pierwszej kolejności badamy prawidłowe funkcjonowanie nerwu wzrokowego. Wynika to z faktu, że jaskra objawia się zbyt wysokim ciśnieniem w oku, które stopniowo niszczy wspomniany nerw, prowadząc do licznych problemów ze wzrokiem.

Przeprowadzanie cyklicznej kontroli wzroku u lekarza okulisty jest bardzo ważne, ponieważ może przyczynić się do wykrycia choroby w odpowiednim momencie. Jest to kluczowa kwestia, która wpływa na znaczne polepszenie efektów końcowych wynikających z zastosowanego leczenia. Zarówno w przypadku badań kontrolnych, jak i wprowadzonego leczenia zawsze warto skonsultować się ze specjalistyczną kliniką, w której lekarz przeprowadzi z Państwem dokładny wywiad i szczegółowo zbada Państwa wzrok.

Tono-Pen AVIA – tonometr aplanacyjny amerykańskiej firmy Reichert. Umożliwia szybki i precyzyjny pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego w oparciu o tonometrię aplanacyjną.

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, a podejmowane metody jej leczenia mogą jedynie powstrzymać publishęp choroby, nie są natomiast w stanie cofnąć już poczynionych w strukturze nerwu zniszczeń. W przypadku jaskry w początkowym stadium stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu leków (głównie w postaci kropli na jaskrę do oczu), zmniejszających produkcję cieczy wodnistej w gałce ocznej lub ułatwiających jej odpływ.

Natomiast „nieprawidłowe” odchylenie centralnej grubości rogówki prowadzi do zafałszowania wysokości pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Okazuje się bowiem, że grube rogówki zawyżają pomiar ciśnienia, a cienkie rogówki zaniżają go.

Jeśli jaskra pozostaje niezdiagnozowana i nieleczona przez długi czas, może prowadzić do utraty widzenia lub nawet ślepoty.

W wielu przypadkach stosuje się także chirurgiczne metody leczenia jaskry. Operacje przeprowadzane są zazwyczaj wtedy, gdy leczenie farmakologiczne i laserowe nie zahamowało leczenie jaskry warszawa submitępu uszkodzenia nerwu wzrokowego. Najczęstszymi wykonywanymi zabiegami chirurgicznymi są:

Jaskra to articleępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego zwykle wiązane z wysokim ciśnieniem w oku. Zwyczajowo dzieli się ją na jaskrę wąskiego kąta i jaskrę otwartego kąta tzw. jaskrę prostą. W przypadku jaskry wąskiego kąta do podwyższenia ciśnienia w oku dochodzi na skutek specyficznej budowy oka, tak zwanego wąskiego kąta przesączania.

Planowaną operację zaćmy (fakoemulsyfikację) można połączyć właśnie z operacją leczącą jaskrę.

Operacja jaskry nie poprawia widzenia. Jej zadaniem ma być zmniejszenie ciśnienia w oku i tym samym spowolnienie procesu uszkodzenia nerwu wzrokowego. Niektóre zabiegi operacyjne niestety mogą powodować pogorszenie widzenia. Dlatego zawsze należy dobrać zabieg do konkretnego przypadku.

Do uszkodzenia jaskrowego dochodzi na skutek gromadzenia się cieczy wodnistej w przedniej części oka. Ciecz wodnista wytwarzana jest przez ciało rzęskowe, znajdujące się za tęczówką.

Jaskra wtórna związana jest z występowaniem innego schorzenia, dotyczącego oka, i podobnie jak jaskra pierwotna wyróżnia się postać z zamkniętym kątem przesączania, w której odpływ cieczy wodnistej jest widocznie utrudniony, oraz postać z otwartym kątem przesączania – w której ciecz nie odpływa, mimo iż kąt przesączania jest szeroki. Można je odróżnić za pomocą gonioskopii.

Report this page